Związek Polskich Artystów Malarzy i Grafików


____________________________________________________________________

Szanowny Jubilacie, Szanowni Państwo.

    Z okazji jubileuszów – 80. rocznicy urodzin Andrzeja Skoczylasa i 35-lecia powstania oraz działalności Związku Polskich Artystów Malarzy i Grafików wystąpiliśmy z wnioskiem o uhonorowanie pana Andrzeja Skoczylasa a w konsekwencji nadanie mu przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Brązowego Medalu „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

    ANDRZEJ SKOCZYLAS całe dorosłe życie podporządkował twórczości artystycznej, działalności dydaktycznej i publicystycznej w obszarze polskiej kultury i sztuki. 

W 1963 roku uzyskał dyplom z malarstwa w pracowni prof. Eugeniusza Eibischa na warszawskiej ASP. Specjalizuje się w malarstwie sztalugowym (na wystawie prezentujemy 2 prace „Cień” i „Trzpiotka”), w malarstwie monumentalnym w architekturze. Organizował spektakle i działania plastyczne w przestrzeni miejskiej, oprawy scenograficzne widowisk plenerowych.
   
    Był autorem ogólnopolskiej wystawy malarstwa, rzeźby i grafiki „Portret człowieka”,

w Zachęcie w 1971 r., współtwórcą Festiwalu malarstwa „Sztuka faktu” w Bydgoszczy
w 1975 r., współtwórcą i uczestnikiem I i II Aukcji Polskiej Sztuki Współczesnej w Paryżu
w 1974 i 1975 r.
   
    W latach 1964–1983 członek ZPAP, aż do momentu jego rozwiązania (wiceprzewodniczący Zarządu Okręgu Warszawskiego 1972–1977). W 1984 r. powstał Związek Polskich Artystów Malarzy i Grafików, w którym Andrzej Skoczylas pełnił funkcje członka założyciela, członka prezydium Zarządu Głównego, wiceprezesa, prezesa a obecnie prezesa honorowego. Prezesa ZPAMiGu w osobie Andrzeja Skoczylasa poznałam w 2004 roku i dobrze pamiętam emocje związane z przyjęciem mnie do tego stowarzyszenia. Jestem przekonana, że nie tylko ja z obecnych tu osób podobnie przeżywałam te chwile. Współuczestnicząc w pracach Zarządu ZPAMiGu wielokrotnie spotykałam się z życzliwością i niewątpliwym profesjonalizmem pana Andrzeja Skoczylasa.


    Szerokiej publiczności znany jest także jako najpierw członek redakcji (od 1974 r.), a od 1983 r. redaktor naczelny dwumiesięcznika SZTUKA, który ukazywał się do 2006 r. (od 1994 r. jako organ Stowarzyszenia Artystycznego Sztuka, którego jest prezesem). Andrzej Skoczylas to też autor wielu publikacji o sztuce w czasopismach, m. in. w Stolicy, Kierunkach, Kulturze, Perspektywach, Tu i Teraz, Wiadomościach Kulturalnych. Od 1974 r. autor cyklu „Sztuka i życie praktyczne” na łamach SZTUKI i innych czasopism. Na uwagę, co oczywiście muszę szczególnie podkreślić, zasługuje ostatnie działanie w tym obszarze czyli powstanie wydania specjalnego SZTUKA 2019.


    Kolejnym obszarem aktywności zawodowej Andrzeja Skoczylasa były działania na rzecz filmu i TV jako scenograf „Dane nam było przeżyć” 1981, „Punkty za pochodzenie” 1982, autor spektakli audiowizualnych: m.in. Erotikon 1967, Hybrydy, Ulica 1969, Divertissement 1969, Galeria Sztuki Współczesnej i współautor filmów telewizyjnych: „Publiczność wobec sztuki” 1979, „Szkoła sopocka” 1983.


    Artysta prezentował swoje prace na kilkudziesięciu wystawach indywidualnych malarstwa, ostatnie to: Jabłonna 2014, Skierniewice 2017, Radzymin 2018. Brał udział w wielu wystawach zbiorowych w kraju i za granicą, również w wystawach ZPAMiGu.

Wiele się od Pana, Panie Andrzeju, wszyscy nauczyliśmy. Kończąc, pragnę podkreślić, że było dla mnie zaszczytem, że mogłam zaprezentować Państwu sylwetkę artysty malarza, publicysty

    Andrzeja Skoczylasa, obecnie honorowego prezesa ZPAMiGu a na pewno przyjaciela naszego stowarzyszenia.


Iwona Nielubowicz sekretarz ZPAMiGu


____________________________________________________________________




 

 

© 2008