| Związek Polskich Artystów Malarzy i Grafików |
| | strona główna | aktualności | o związku | organizacja | statut | artyści | członkostwo | kontakt | archiwum | | |
|
„Engramy. Ślady pamięci” | Noc Muzeów 2026 Zapraszamy do udziału w wystawie malarstwa i grafiki pt. „Engramy. Ślady pamięci”, planowanej na maj w Galerii Warszawskiej Szkoły Zarządzania – Szkoły Wyższej wWarszawie, ul Siedmiogrodzka 3A. Termin zakończenia wystawy zostanie podany po jegoostatecznym ustaleniu. W trakcie trwania wystawy przewidujemy dwa wydarzenia towarzyszące.
W maju odbędzie się wernisaż, a wystawa została zgłoszona do XXII edycji akcji
kulturalnej Obecnie oczekujemy na decyzję organizatorów; w przypadku zakwalifikowania, projekt będzie obejmował nocne zwiedzanie ekspozycji.
Noc Muzeów to wydarzenie o bardzo dużym zasięgu — setki odbiorców, obecność w
miejskich i medialnych zestawieniach wydarzeń oraz realna szansa dotarcia do nowej
publiczności.
Proponowany tytuł wystawy:
„Engramy. Ślady pamięci”
Czym są engramy?
W tym projekcie rozumiemy je szeroko — jako ślady doświadczeń: zapisy emocji,
wrażeń impulsów i wspomnień oraz procesów pamięciowych, stanowiące podstawę
późniejszego odtwarzania. To to, co pozostaje w człowieku po przeżyciach — utrwalone nie
tylko w obrazie i psychice, lecz także w ciele: w napięciach, odruchach, rytmie oddechu i pamięci
zmysłowej.
Interesują nas prace malarskie i graficzne, które:
– odnoszą się do pamięci, powidoków oraz fragmentów wspomnień,
– pokazują proces zapisu lub śladu — rozumiany szeroko jako sposób, w jaki doświadczenie zostaje utrwalone w obrazie, niezależnie od przyjętej techniki czy języka formalnego (np. poprzez gest, fakturę, powtórzenie, warstwowość, ścieranie lub inne środki wyrazu), – interpretują temat intuicyjnie, z perspektywy osobistego doświadczenia, – nie wymagają dosłowności ani ilustracyjności. Projekt ma charakter inkluzywny — uwzględnia różnorodne wrażliwości i sposoby pracy artystycznej, pozostawiając szerokie pole dla indywidualnych interpretacji. Warunki udziału w wystawie: – termin nadsyłania prac: do 20 marca 2026 roku, – kwalifikują się wyłącznie prace zrealizowane w latach 2023–2026 oraz prace zrealizowane wcześniej, pod warunkiem że nie były dotychczas prezentowane na wystawach zbiorowych organizowanych przez Związek Polskich Artystów Malarzy Grafików (ZPAMiG) - minimalny format obrazu: powyżej 50 cm, po krótszym boku, – opłacona składka członkowska, – udział w kosztach organizacji - szczegółowe informacje na ten temat zostaną przekazane po zakończeniu etapu zgłoszeń i doprecyzowaniu budżetu wydarzenia.
Regulamin wystawy oraz karta zgłoszenia, które zawierają szczegółowe informacje
dotyczącezasad udziału, wymagań technicznych oraz terminów dostępne są drogą mailową.
Prosimy o zapoznanie się z dokumentami przed przesłaniem zgłoszenia. W celu ich otrzymania prosimy o kontakt:
info.zpamig@gmail.com
O dalszych decyzjach i potwierdzeniach będziemy informować na bieżąco.
Organizatorki wystawy: |
|
| © 2008 |